La Fontaine Masalları

Dünyaca ünlü fabl yazarı La Fontaine'nin nam-ı diğer la fonten'in masallarını sitemizde okuyabilirsiniz.
La Fontaine Masalları

Keloğlan Masalları

Keloğlan masalları okuyucularıyla buluşuyor. Sitemizde Keloğlan'ın tüm masallarını okuyabilirsiniz.
Keloğlan masalları

Ezop Masalları

Dünyaca ünlü fabl hikaye yazarı Ezop'un tüm ezop masallarını sitemizde ücretsiz bulabilir, okuyabilirsiniz.
Ezop Masalları

Anne Köpek

Bir varmış bir yokmuş zamanın birinde bir anne köpek varmış. Bu anne köpek karnının içinde yavrusunu taşıyormuş. Anne köpek, karnındaki yavrularını doğurmak için güzel bir yuva arıyormuş. Tüm aramalarına rağmen güzel bir yuva bulamamış. Kara kara düşünürken aniden aklına çok eski arkadaşlarından birisi gelmiş.

Anne köpeğin eski arkadaşı hali vakti yerinde, son derece iyi bir kulübesi olan bir köpekmiş. Aklına gelen eski dostuna gidip demiş ki; “Birkaç gün de olsa yavrularımı doğurmam için bana kulübeni ödünç olarak verir misin?”. Eski arkadaşı da “ Tabi ki de veririm.” demiş. “Arkadaşlar ne güne duruyor, bu zoru günlerimizde birbirimize yardım etmeyip ne yapacağız. Kulübemi sana ödünç veriri.” demiş. Bunun ardından hemen kendi kulübesini boşaltarak anne köpeği yerleştirmiş.

Bir zaman sonra anne köpeğin doğum zamanı gelmiş ve yavrularını doğurmuş. Kısa bir süre sonra anne köpeğin eski arkadaşı çıkıp gelmiş. Anne köpek, eski dostuna bir süre daha kalması için yalvarmaya başlamış: “Lütfen!” demiş.. “Birkaç gün daha bu kulübede kalmama izin ver. Yavrularım henüz çok küçük, biraz daha kalıp güçlenip büyüsünler.”. Eski arkadaşı “Peki” demiş ve anne köpek ve yavrularına biraz daha kalmaları için süre vermiş.


Olayın üzerinden uzun bir süre geçmiş. Eski arkadaş “Eh, artık büyümüşlerdir” deyip kulübenin yolunu tutmuş. Anne köpek, eski arkadaşını görünce: “Kulübe de nedir? Ne kulübesi? Benim kulübenin senin olduğundan haberim bile yok. Sen hele bir dur, yavrularımın aklı kesecek çağdalar. Onları çağırayım, onlara soralım. Onlar bilirler.”. Yavrularını çağırmış ama yavrular artık yavru sayılmazmış. Büyük mü büyük, kocaman, heybetleri ile göz kamaştıran köpekler oluvermişler. Anne köpeğin eski dostuna hırlayarak güç gösterisinde bulunmuşlar. Eski dost, bakmış iş işten geçmiş, oradan ayrılmaya karar vermiş. Üzgün ve mutsuz bir şekilde kendi evi olan kulübeden zorbalıkla kovulmasının burukluğuyla ayrılmış.

İyilik ederken bazen başımıza kötülükler de gelir. Ancak bu gibi örneklere bakıp da iyilik etmekten hiçbir zaman vazgeçmemeliyiz. Yardıma muhtacı olan herkese mutlaka yardımcı olmalıyız.

11 yorumlar

 1. 2nisan3
  Bir varmış bir yokmuşla başlamak bana çook sıkıcı gelir. kısacası hikayeyiuzatmaya çalışırlar. dört kelimeyle bir sayfayı doldurmaya çalışıyorlar ama güzel bir hikaye sevdim.
  Yorum yaz 28 Haziran 2016 at 15:48
  • Marty
   The abiltiy to think like that shows you're an expert
   Yorum yaz 23 Ağustos 2016 at 20:45
 2. elif
  çok beğendim tavsiye ederim.
  Yorum yaz 8 Temmuz 2016 at 16:44
 3. Ali Acar
  kaka gibi
  Yorum yaz 20 Temmuz 2016 at 22:58
 4. Nes
  Çok güzel ...
  Yorum yaz 2 Ağustos 2016 at 16:40
  • Leatrice
   Just cause it's simple doesn't mean it's not super heplful.
   Yorum yaz 23 Ağustos 2016 at 20:44
 5. evlatcan
  Cook saçma olmuş çocuklara bencilliği aşılar nitelikte böyle masal mi olur iyilik yapmayın diyo sanki
  Yorum yaz 6 Ağustos 2016 at 21:16

Yorum yaz