La Fontaine Masalları

Dünyaca ünlü fabl yazarı La Fontaine'nin nam-ı diğer la fonten'in masallarını sitemizde okuyabilirsiniz.
La Fontaine Masalları

Keloğlan Masalları

Keloğlan masalları okuyucularıyla buluşuyor. Sitemizde Keloğlan'ın tüm masallarını okuyabilirsiniz.
Keloğlan masalları

Ezop Masalları

Dünyaca ünlü fabl hikaye yazarı Ezop'un tüm ezop masallarını sitemizde ücretsiz bulabilir, okuyabilirsiniz.
Ezop Masalları

Arı ile Papatya

ari-ile-papatya
Arı ile Papatya Hikayesi

Sıcak bir yaz günüydü. Her yer çiçeklerle dolu ve hava mis gibi kokuyordu. Çiçek tarlasının üzerinde arı vız vız diyerek neşeli neşeli uçuyordu. Havada o kadar güzel süzülüyordu ki papatya onu hayranlıkla izledi. Uçmaktan yorulan arı papatyanın yanındaki ağaç dalına konar. Papatya, arı ile konuşmak ister ve seslenir:

– Arı kardeş ne kadar güzel uçuyorsun. Oysa benim kanatlarım yok ve ben senin gibi dünyadaki güzellikleri göremiyorum. Sadece etrafımdaki çiçekleri görüyorum. Bir gün beni de alıp gezdirebilir misin? der.

Arı papatyaya kibirli gözlerle bakar ve:


– Ben seni nasıl taşıyım. Seni asla alıp, taşıyamam. Çabucak yorulurum, Hem ne yapacaksın dünyadaki güzellikleri, diyerek papatyayı götürmek istemez ve uçarak gözden kaybolur. Bu duruma oldukça üzülen papatya günlerce ağlar ve kendisine kibirli davranan arı onu çok üzmüştür. Aslında papatyayı alıp, gezdirebilirdi. Fakat o kibirli davranarak onu küçümsemeyi tercih etti.

Aradan aylar geçti ve havalar yavaş yavaş soğudu. Ağaçlar yaprak döküyor ve çiçekler soluyordu. Fakat papatya halen yapraklarını dökmemişti. O gün havada arıyı uçarken görür ve bal yapmak için çiçek aradığını fark eder. Oysa oradaki solmadan kalan tek çiçek papatyaydı. Papatyanın üzerine konmak ister ve papatya arının konmasına izin vermez. Bu duruma oldukça şaşıran arı papatyaya seslenir:

– Neden konmama izin vermiyorsun. Bal yapmam gerek.” der. Papatya aylar önce kendisine kibirli davranan arının yaptıklarını ona hatırlatır. Durumu hatırlayan arı kendine çok kızar ve papatyadan özür diler. Kendisinin kibri yüzünden geri çevirdiği papatyaya, şimdi kendi muhtaç olmuştu. Arının yaptıklarını affeden papatya, arının bal yapmasına izin verir ve bu duruma sevinen arı papatyayı alarak dünyayı gezdirmek için havalanmaya başlarlar.

70 yorumlar

 1. Ece
  Bence çok güzel bir hikaye, kibirin kötülüğünü anlatıyor. Bence çocuklarınıza anlatın.
  Yorum yaz 25 Şubat 2017 at 03:06
 2. elif
  çok güzel hiç kimse kibirli olmasın yoksa muhtaç olursunuz
  Yorum yaz 27 Şubat 2017 at 14:41
 3. Mustafa
  Çıkarcılığı ön plana çıkarmış bence, ilk etapta sen beni gezdirmediydin diye bende seni üzerime kondurmuyorumdan ziyade, seslenmeden yüzüne vurmadan birşey olmamış gibi davranabilirdi papatya, arı hala bencil davranmaya devam eder, hala hatasını anlamazsa o zaman söylemeliydi bence, bu açıdan kazan kazan ilişkisi ön plana çıkarılmış
  Yorum yaz 2 Mart 2017 at 22:37
 4. Melek Melis
  Bence çok çok güzel bir masal bu masalı herkez okumalı
  Yorum yaz 5 Mart 2017 at 14:59
 5. ırmak
  Öğretmenin verdiği ödev için okudum çok güzeldi
  Yorum yaz 7 Mart 2017 at 21:33

Yorum yaz