La Fontaine Masalları

Dünyaca ünlü fabl yazarı La Fontaine'nin nam-ı diğer la fonten'in masallarını sitemizde okuyabilirsiniz.
La Fontaine Masalları

Keloğlan Masalları

Keloğlan masalları okuyucularıyla buluşuyor. Sitemizde Keloğlan'ın tüm masallarını okuyabilirsiniz.
Keloğlan masalları

Ezop Masalları

Dünyaca ünlü fabl hikaye yazarı Ezop'un tüm ezop masallarını sitemizde ücretsiz bulabilir, okuyabilirsiniz.
Ezop Masalları

Aslan ve Tavşan

Çok eski zamanların birinde ormanların birisinde çok zalim bir aslan yaşarmış ve kimi görse bu zalimliği ile korkuturmuş. Ormanda yaşayan tüm hayvanlar zalim aslanın bu halinden aşırı şikayetçilermiş. Aradan zaman geçtikçe artık bir çare bulmaları gerektiğinizi düşünmüşler ve hep beraber toplanıp bu konuyla ilgili bir kara almışlar. Aldıkları bu kesin kararı aslana söylemek için hep beraber yola koyulmuşlar.

 • Sayın pek değerli yüce mi yüce efendimiz, biz orman sakinleri olarak aldığımız bir kararı size bildirmek için geldik. Artık siz hiç yorulmadan biz kendi aramızda siz acıktığınız zaman kura ile birisini seçip size sunacağız.

Ormanların efendisi zalim aslan orman sakinlerinin aldığı bu karardan çok mutlu olur. Bu kadar sevinmesinin sebebi ise artık avlanmaya çıkmasına gerek kalmamasıydı. Bu olaydan sonra her gün kuradan kim çıktıysa gelip kendini aslana sundu ve aslanın o gün için yemeği oldu.


Günlerden bir gün sıra küçük tavşana gelmiş. Ancak tavşan aslanın yemeği olmak hiç mi hiç istemiyordu. Bundan ötürü yavaş yavaş aslanın yemeği olma yolunu gidiyormuş. Bu isteksizlik bir süre sonra aklına güzel bir fikir gelmiş. Derken aslanın yanına varmış.

Yüce aslan birden kükredi:

 • Neden bu kadar geç kaldın? Söyle bakayım. Açlıktan ölmek üzereyim.

Tavşan ise hemen cevaplamış:

 • Sabah çok erkenden yola çıktım ancak karşıma birden bir aslan çıktı. Yanımdaki diğer arkadaşımı o aslana verip apansızın kaçtım. İşin gerçeğini söylemek gerekirse sizi hakkınızda da çok kötü şeyler söyledi.

Bunu duyan aslan çok sinirlenmiş.

 • Hemen beni o densiz aslanın yanına götür.

Tavşan aslanı diğer aslanı gördüğünü söylediği kuyunun yanına götürdü. Aslan kuyudaki suya baktı ve yansımada kendi sıfatını gördü. Bu görüntüyü gören aslan başka bir aslan olduğunu düşünüp hiç düşünmeksizin suya atlayıverdi. Böylece tavşanın kurnazca fikri sayesinde hem tavşan hem de tüm orman halkı aslandan kurtuldu.

24 yorumlar

 1. don
  sana katılıyorum?
  Yorum yaz 25 Ekim 2016 at 21:06
 2. don
  merhabalar arkadaşlar
  Yorum yaz 25 Ekim 2016 at 21:11
 3. fdsfsdf
  iğrenç ayşenur bunu beğenmedi
  Yorum yaz 3 Kasım 2016 at 03:49
 4. ght
  katılıyorum
  Yorum yaz 21 Mart 2017 at 09:23

Yorum yaz