La Fontaine Masalları

Dünyaca ünlü fabl yazarı La Fontaine'nin nam-ı diğer la fonten'in masallarını sitemizde okuyabilirsiniz.
La Fontaine Masalları

Keloğlan Masalları

Keloğlan masalları okuyucularıyla buluşuyor. Sitemizde Keloğlan'ın tüm masallarını okuyabilirsiniz.
Keloğlan masalları

Ezop Masalları

Dünyaca ünlü fabl hikaye yazarı Ezop'un tüm ezop masallarını sitemizde ücretsiz bulabilir, okuyabilirsiniz.
Ezop Masalları

Aslan ve Tavşan

Çok eski zamanların birinde ormanların birisinde çok zalim bir aslan yaşarmış ve kimi görse bu zalimliği ile korkuturmuş. Ormanda yaşayan tüm hayvanlar zalim aslanın bu halinden aşırı şikayetçilermiş. Aradan zaman geçtikçe artık bir çare bulmaları gerektiğinizi düşünmüşler ve hep beraber toplanıp bu konuyla ilgili bir kara almışlar. Aldıkları bu kesin kararı aslana söylemek için hep beraber yola koyulmuşlar.

 • Sayın pek değerli yüce mi yüce efendimiz, biz orman sakinleri olarak aldığımız bir kararı size bildirmek için geldik. Artık siz hiç yorulmadan biz kendi aramızda siz acıktığınız zaman kura ile birisini seçip size sunacağız.

Ormanların efendisi zalim aslan orman sakinlerinin aldığı bu karardan çok mutlu olur. Bu kadar sevinmesinin sebebi ise artık avlanmaya çıkmasına gerek kalmamasıydı. Bu olaydan sonra her gün kuradan kim çıktıysa gelip kendini aslana sundu ve aslanın o gün için yemeği oldu.


Günlerden bir gün sıra küçük tavşana gelmiş. Ancak tavşan aslanın yemeği olmak hiç mi hiç istemiyordu. Bundan ötürü yavaş yavaş aslanın yemeği olma yolunu gidiyormuş. Bu isteksizlik bir süre sonra aklına güzel bir fikir gelmiş. Derken aslanın yanına varmış.

Yüce aslan birden kükredi:

 • Neden bu kadar geç kaldın? Söyle bakayım. Açlıktan ölmek üzereyim.

Tavşan ise hemen cevaplamış:

 • Sabah çok erkenden yola çıktım ancak karşıma birden bir aslan çıktı. Yanımdaki diğer arkadaşımı o aslana verip apansızın kaçtım. İşin gerçeğini söylemek gerekirse sizi hakkınızda da çok kötü şeyler söyledi.

Bunu duyan aslan çok sinirlenmiş.

 • Hemen beni o densiz aslanın yanına götür.

Tavşan aslanı diğer aslanı gördüğünü söylediği kuyunun yanına götürdü. Aslan kuyudaki suya baktı ve yansımada kendi sıfatını gördü. Bu görüntüyü gören aslan başka bir aslan olduğunu düşünüp hiç düşünmeksizin suya atlayıverdi. Böylece tavşanın kurnazca fikri sayesinde hem tavşan hem de tüm orman halkı aslandan kurtuldu.

24 yorumlar

 1. cugubugule
  Ben bu kitabı okumuştum okulda
  Yorum yaz 30 Ağustos 2016 at 22:19
 2. Sami
  Işıktır
  Yorum yaz 31 Ağustos 2016 at 17:56
 3. Bok
  Cok guzel desem yalan boku senin babanın adı mehmet kabasakal mi ben istemiyom
  Yorum yaz 31 Ağustos 2016 at 17:59
 4. kırmızı bok
  Çok eski zamanların birinde küçücük bir kız varmış. Küçük kızın annesi ona kırmızı başlıklı bir pelerin almış. Küçük kız bu kırmızı başlıklı pelerini çok ama çok seviyormuş ve üzerinden hiç çıkarmıyormuş. Küçük kızın bu davranışı nedeniyle tüm çevresi ona Kırmızı Başlıklı Kız diyormuş. Bir gün annesi ona seslenmiş: “Büyükannen hâlâ hasta. Hadi giyin de, ona yaptığım şu çöreği götür.” Bunun üzerine Kırmızı Başlıklı Kız üzerini giyinerek eline çöreği almış ve yola koyulmuş. Annesi küçük kızına “Tavşan Ormanı’ndaki yoldan ayrılma sakın!” diye seslenmiş. Küçük kız da “Ayrılmam anne,” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız ormana girip yürümeye başladığında çalılıkların arasından gelen bir ses duymuş. Bu sesin ardından birdenbire yola bir kurt çıkıvermiş. Küçük kız çok ama çok korkmuş. Fakat kurt, küçük kıza hiç de düşmanca bakmıyormuş. “Nereye böyle küçük kız?” diye sormuş kurt. “Büyükanneme gidiyorum,” demiş Kırmızı Başlıklı Kız. “Tavşan Ormanı’nın sonundaki ilk ev. (Ormanın adını Tavşan Ormanı’ymış). Büyükannem çok hasta. Kurt kıza seslenmiş: “Bak sana ne diyeceğim. Ben hızlıca gidip büyükanneme senin ziyaretine geldiğini söyleyeyim. Sen de yolda çok eğleşmeden hemen gel.” Kurt, hemen oradan ayrılmış, çünkü ormandaki oduncunun onu bulma ihtimali varmış. Eğer kızı hemen orada yemeye çalışırsa oduncunun onu bulmasından korkuyordu. Kurt büyükannenin evine varmış ve kapıyı çalmış. “Kim o?” diye seslenmiş içeriden yaşlı kadın. Kurt sesini değiştirerek, “Benim, torunun Kırmızı Başlıklı Kız,” demiş. “Yemen için sana çörek getirdim.” “Kapı açık güzelim,” diye seslenmiş Büyükanne. Kurt içeri girer girmez bir hamlede büyükanneyi midesine indirmiş. Biraz sonra Kırmızı Başlıklı Kız Büyükanne’nin kapısını çalmış. “Kim o?” diye seslenmiş kurt büyükannenin sesini taklit ederek. “Benim, Kırmızı Başlıklı Kız.” “Kapı açık güzelim,” diye seslenmiş kurt. “İçeri girebilirsin.”
  Yorum yaz 13 Ekim 2016 at 08:34
  • servet taha kotan
   yahu bu ne biçim bir yorum
   Yorum yaz 4 Mart 2017 at 13:13
   • isimsiz
    sana katılıyorum taha
    Yorum yaz 4 Mart 2017 at 13:16
 5. don
  sana katılıyorum
  Yorum yaz 25 Ekim 2016 at 21:04

Yorum yaz