La Fontaine Masalları

Dünyaca ünlü fabl yazarı La Fontaine'nin nam-ı diğer la fonten'in masallarını sitemizde okuyabilirsiniz.
La Fontaine Masalları

Keloğlan Masalları

Keloğlan masalları okuyucularıyla buluşuyor. Sitemizde Keloğlan'ın tüm masallarını okuyabilirsiniz.
Keloğlan masalları

Ezop Masalları

Dünyaca ünlü fabl hikaye yazarı Ezop'un tüm ezop masallarını sitemizde ücretsiz bulabilir, okuyabilirsiniz.
Ezop Masalları

Ayşegül Sirk Cambazı Masalı

aysegul-sirk-cambazi-masali

Ayşegül Sirk Cambazı Masalı

Bulutsuz, pürüzsüz ve bol yıldızlı bir yaz gecesinde uykusuzluktan kapanmak üzere olan gözlerini dinlendirmek için Ayşegül, oyuncaklarını aklına bile getirmeden derin bir uyku çekmek için odasına gitti. Üzerindeki elbiseleri değiştirerek gecelik kıyafetlerini giyindi ve çarçabuk yatağına girdi. Başını yastığa koyar koymaz o kadar güzel bir uykuya daldı ki yanı başında beliren peri kızlarını kıskandırmaya çalışan bir güzel endam ile ışığını söndürdüğü odanın loşluğuna gülümsüyordu uykusunda…

 

Gecenin karanlığında yıldızların ışığı pencereden vurunca loş ışıklar altında kalan odasında peri kızlarını kıskandırmaya çalışan Ayşegül’ün oyuncakları bu duruma tepkisiz kalmamıştı. Ayşegül’ün gülen güzel yüzünde kendilerini ilgisiz bırakmış olmasından kaynaklanan bir hissiyat göremedikleri için mutsuz şekilde köşelerinde oturuyorlardı. Ayşegül peri kızlarını kıskandıran gülümseyişi rüyasında gördüğü rüya nedeniyle odaya yaymaktadır. Peri kızları bu durumdan habersiz olsa da Ayşegül’ün içli gülüşüyle kıskançlıklarını arttırmaktadırlar.

aysegul-masali

Haksız da değillerdir. Çünkü bilseler ki Ayşegül ışıklar altında, iğne atsan yere düşmeyecek bir kalabalığın izlediği bir sahnede üzerindeki giysisi ile sahnenin pistinde alımlı ve gösterişli bir yürüyüş ile ilerleyip daha sonra sirkteki aşırı kalabalığı selamladı. Ayşegül rüyasında bir sirkte çalışıyordu. O yoğun kalabalığın tamamını öğrenciler oluşturuyordu. Sirkte yapılan gösteriye o gün sadece öğrenciler katılmıştı. Çünkü bu gösteri sadece öğrenciler için hazırlanmıştı. Öğrencilerden oluşan bu büyük kalabalığı parlak ışıklar altında selamlayan Ayşegül çok mutluydu. Ayşegül, öğrencileri selamladığı sırada konuşmaya başladı.

 

-Sevgili öğrenciler, değerli misafirlerim. Hazır mısınız? Eğlence zamanı şimdi başlıyor. Dedi.

 

Gösteriyi izlemeye gelen çocuklar bu konuşmadan sonra çok mutlu oldular. Hep birlikte Ayşegül’ü alkışlamaya başladılar. Ayşegül bu sırada gösteri alanında bulunan bir oturağa oturdu. Nermin isimli bebeğini söylediği ninniler eşliğinde sallayarak uyutmaya çalıştı. Ayşegül bebeği Nermin’i uyutmaya çalışırken yanına Sap ve Sup adında iki palyaço geldi. İsmi Sap olan Ayşegül’e bakarak konuşmaya başladı.

 

-Günaydın Ayşegül. Eğer bebeğini uyutamıyorsan ona bir hikâye anlatarak uyumasını sağlayabilirim. Dedi. Bunun üzerine Ayşegül, yaşadığı duyguya göre gülen veya ağlayan bebeğini salladığı yerden aldı ve kucağında tutmaya başladı. Bu sırada Sap ile konuşmaya devam etti.

aysegul-sirk-cambazi

-Nermin’e hangi hikâyeyi anlatacaksın Sap? Diye sordu.

 

Sap bu soruya cevap olarak: Bir kaza geçirdiği için kulakları olmayan filin hayat hikayesini anlatan masalı anlatacağım. Dedi.

 

Sap, bir müddet bahsettiği hikâyeyi anlattı. Sap’ın anlattığı hikâye bitince gösteri sırası Ayşegül’e gelmişti. Bu nedenle Ayşegül üzerini değiştirmek ve gösteri kıyafetlerini giymek için soyunma- giyinme odasına gitti. Bu giyinme odası bir sirkte bulunan bir giyinme odasıydı. Bu nedenle bir sirkte gösteri yapan insanların giydikleri elbiseler bulunmaktaydı. Bu elbiseler çok farklı ve tuhaf elbiselerdi. Ayşegül, bu elbiselerden gösterisi sırasında giymesi gereken elbiseyi giymekten vazgeçti. Çünkü bu elbiseyi giymek için yeterli vakit kalmamıştı. Biran önce gösteriye hazırlanmış olması gerekirdi. Elbise giymeyi bırakıp makyajını tamamlamaya karar verdi ve makyaj yapmaya başladı. Ayşegül, makyaj yaparken annesini taklit etti. Dudaklarına ve gözlerine annesinin yaptığı gibi makyaj yaptı. Fındık da oldukça güzel giyinmiş ve tam bir delikanlı görünümü almıştı. Ayşegül’ün yapacağı gösteride Fındık da rol almıştı. Fındık’ın gösterideki rolü eğlenceli bir işti bu yüzden keyfi yerindeydi. Fındık gösterideki rolünü bisiklete binerek gerçekleştirecekti.


 

Ayşegül de Fındık gibi bisikletle gösterisini yapacaktı. Ayşegül’ün kullandığı bisiklet çok güzel ve parlak bir bisikletti. Bu bisiklet pistteyken güneş gibi parıldıyordu. Ayşegül bu bisikletle birlikte piste çıkınca gösteriyi izlemeye gelen öğrencilerin yoğun ve aşırı ilgisi ile karşılaştı. Sirkte bulunan öğrencilerin alkışları birden patlayan bir ses bombası etkisi gibi bütün sirkin içinde yankılandı. Fındık, Ayşegül’ün kullandığı bisikletin üzerindeydi. Gösteriyi aynı bisikletle düzenliyorlardı.

 

Fındık’ın bisiklet üzerinde yapması gereken hareketlerden biri de bisikletin direksiyonu üzerindeyken ellerinin üzerinde durmasıydı. Fındık bu gösterisini başarılı bir şekilde yapıyordu. Ayşegül ile Fındık gösterilerini başarılı bir şekilde sürdürürken pistte bulunan palyaçolar da türlü gösteriler yapıyor ve öğrencilerin coşkulu şekilde eğlenmelerini sağlıyorlardı. Öğrenciler kendilerini bu denli fazla eğlendiren bu gösterileri yapanları sadece alkışları ile ödüllendirmiyorlardı. Aynı zamanda ‘’aferin Ayşegül, tebrikler Fındık’’ diye bağırarak da gösteriyi beğendiklerini belli etmeye çalışıyorlardı.

 

Ayşegül ile Fındık’ın günlerce çalışarak yapmaya çalıştıkları gösterinin en iyi oyuncusu Fındık’tı. Ayşegül, Fındık’ı günlerce çalıştırmasına rağmen gösteri sırasında başarısız olacak diye endişeleniyordu. Ancak Fındık, Ayşegül’ün ve kendisinin emeğini boşuna çıkartmamıştı. Bu gösteriden sonra sıra diğer gösteriye gelmişti. İkinci gösteriyi ise tekerlekli patenle yapacaklardı.

sirk-cambazi-masallari

İkinci gösteriyi de Fındık yapacaktı. Ayşegül’ün tereddütlerini gidermek için Fındık, ‘’sen hiç üzülme Ayşegül ablacığım, ben seni üzmem’’ dedi ve şapkasını düzelterek gösteriyi gerçekleştirmek için harekete geçti.

 

Ayşegül, Fındık’ı seyrederken aklından tekerlekli patenti ne de güzel kullanıyor diye bir düşünce geçirdi. Ayşegül, bu düşüncesine Fındık’ın büyük başarısını ödüllendiren bir alkışlama ile destek verdi ve yanılmadığını anlamanın mutluluğunu yaşadı.

 

Sıra yeniden Ayşegül’e gelmişti. Ayşegül bu defa gösterisini at terbiyecisi olarak yapacaktı. Ayşegül piste çıkmak üzereyken Fındık: Ayşegül Abla, gösteriyi yapacağın iki ata aynı anda güzel bir harmandalı oynatabilirsen gösteriyi izlemeye gelenleri eğlenceden ve mutluluktan delirtebilirsin. Dedi. Ayşegül, gösteriye başlayınca Fındık’ın tavsiyesini yerine getirmeye karar verdi. Ayşegül henüz bu kararı uygulayacağını belli etmemişti ki sirkin orkestrası harmandalı şarkısının melodisini çalmaya başladı. Şarkı çalmaya başlamadan önce Ayşegül, beyaz renkli ve Yıldırım isimli ata ödülünü verdi. Bu ödül peşin verilmiş bir ödüldü ve şekerdi. Ayşegül şekerini yedirdikten sonra çalan harmandalı şarkısına önce siyah olan at Fırtına eşlik etti. Bu eşliği harmandalı oynayarak yerine getirdi.

 

Fırtına harmandalı oynarken Yıldırım da Fırtına’ya ayak uydurarak harmandalı oynamaya başladı. Bu oyun bir süre devam ettikten sonra gösterilere ara verildi. Verilen ara da yaklaşık on-on beş dakika sürdü. Yaklaşık on beş dakika süren bu arada Ayşegül, gösteriyi seyretmeye gelen çocuklara bazı ürünlerden sattı. Bu ürünler arasında çikolata, dondurma gibi ürünler vardı. Ayşegül çocuklara ürün satarken üzerinde sirkte giydiği kırmızı renkli elbisesi vardı. Bu elbise Ayşegül’e çok yakışıyordu. Bu kıyafet sirkin üniforması niteliğindeydi. Bu arada ön sıralarda oturan iki tane kız öğrenci birbirlerinin kulağına eğilerek fısıldadılar.

 

Öğrencilerden birisi: Ayşegül’ün saçlarını kestirdiğini fark ettin mi? Bana göre uzun saç Ayşegül’e daha çok yakışıyordu. Dedi.

 

Öteki öğrenci ise: Bana sorarsan Ayşegül’e kısa saç da çok yakışıyor. Annesi istediği için saçlarını kesmiş olmalı. Annesini kırmaktansa saçlarını kesmeyi tercih etmiş anlaşılan.

15 yorumlar

 1. Serap
  Normalde heyecanla masala eşlik eden kızım uyudu sanırım sıkıntıdan bende hiç keyif almadim sonunu bile getirmedim dogrusu
  Yorum yaz 12 Ocak 2017 at 22:17
 2. BEGÜM ÇELİK
  ÇOK KÖTÜ HİKAYEDEN SOLDUM
  Yorum yaz 15 Ocak 2017 at 14:38
 3. Kemal
  Baba böyle hikaye mı biter ? Diye soran oğluma cevap veremedim (((
  Yorum yaz 28 Ocak 2017 at 20:54
 4. Sait
  Teşekkürler.
  Yorum yaz 2 Şubat 2017 at 22:00
 5. Masalın muhtemel sonu :)
  Arkadaşları Ayşegülün saçlarını konuşadursun, Ayşegül son gösterisini de en güzel şekilde yapmayı başarmıştı. Salondaki öğrencilerin alkışları iki katına çıkmış, Fındık ve Ayşegül gururla izleyicilerine selam durdular sonra da birbirlerine sarıldılar. O anda Ayşegül çoktan derin uykusuna geçmişti. Bunun gibi nice hayaller bekliyordu Ayşegülü. Nasıl olsa hayallerde her şey olunabiliyordu...
  Yorum yaz 1 Mart 2017 at 21:35

Yorum yaz