La Fontaine Masalları

Dünyaca ünlü fabl yazarı La Fontaine'nin nam-ı diğer la fonten'in masallarını sitemizde okuyabilirsiniz.
La Fontaine Masalları

Keloğlan Masalları

Keloğlan masalları okuyucularıyla buluşuyor. Sitemizde Keloğlan'ın tüm masallarını okuyabilirsiniz.
Keloğlan masalları

Ezop Masalları

Dünyaca ünlü fabl hikaye yazarı Ezop'un tüm ezop masallarını sitemizde ücretsiz bulabilir, okuyabilirsiniz.
Ezop Masalları

Kitap Okumanın Çocukların Gelişimine Etkisi

kitap-oku

Kitap Okumanın Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri

Kitaplar çocuğun, duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimi açısından büyük öneme sahiptir. Kitaplar çocuğun bilgi dünyasını genişletir ve böylece duygularını ve düşüncelerini daha iyi ifade etme yetenekleri gelişir. Resimli hikaye kitapları çocuğun hayal dünyasına bir pencere açar ve hikaye karakterlerinin de yardımıyla farklı bakış açıları edinmelerine yardımcı olur. Yani masallar ve hikaye kitaplarının içindeki figürler ve mesajlar çocuğun öğrenme sürecinde önemlidir. Özellikle mesaj içeren ve eğitici değer taşıyan masallar gelişimi olumlu yönde etkiler. Ayrıca anne ya da babayla okunan masal ve hikaye kitapları anne-çocuk, baba-çocuk iletişimini güçlendirir.


5-6 yaş grubu çocuklarda yapılan bir çalışmada resimli hikaye kitaplarının çocuğun duygu düzenleme yeteneğine olan etkisi araştırılmıştır (Tsai,2012). Bu çalışmada ikisi araştırma grubu ve biri de kontrol grubu olmak üzere üç katılımcı grubu vardır. Araştırma gruplarından birine duygularla ilgili bir kitap okutulup yanında da İngilizce alfabeyle ilgili çalışmalar yaptırılırken, diğer araştırma grubuna da yine duygularla ilgili bir kitap okutulmuş ve yanında da duygularla ilgili başka bir aktivite yaptırılmıştır. Kontrol grubuna ise hayvanlarla ilgili bir hikaye kitabı okutulmuş ve İngiliz alfabesiyle ilgili bir takım çalışmalar yaptırılmıştır. Müdahale programı araştırmasının sonuçlarına göre, iki araştırma grubundaki çocuklar da kontrol grubuna göre duygu anlama ve duygu düzenlemede daha yüksek skorlar elde etmişlerdir. Bu da okul öncesi çocuklara duygularla ilgili kitap okumanın çocukların duygu gelişimi açısından olumlu sonuçlar verdiğini gösterir.

Aynı zamanda literatüre göre, okul öncesi dönemde ebeveynlerle birlikte okunan resimli kitapların ebeveyn ve çocuklara konuyla ilgili tartışma fırsatı tanıdığı ve böylece çocuğun dil gelişimini ve erken yazın yeteneğini geliştirdiği dile getirilmektedir. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, erken çocukluk döneminde çocukları kitapla tanıştırma etkinliklerinin aile tarafından üzerinde durulması çocuğun dil gelişimi, duygusal gelişimi ve sosyal gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır.

Arzu Çalışkan
Uzm. Gelişim Psikoloğu

2 yorumlar

 1. Elif
  Gece uyumadan önce okunan masalın faydası varmıdır. Çocuklar yatakta iken kitap okuyorum. Dinlerken uyuya kalıyorlar. Bu doğru mu.
  Yorum yaz 23 Mart 2016 at 01:35
  • admin
   Masallar günün her saatinde okunabilir, her saat çocuk için faydalıdır. Dikkat edilmesi gereken konu, çocuk masal okurken veya dinlerken zihninin yorgun olmaması gerekir. Çünkü masallardaki olağanüstü olay ve karakterler çocukların pek çok şeyi aynı anda zihninde canlandırmasını gerektirir, bu da zihnini yorar. Gün içinde okul, oyun vs. pek çok aktiviteyle meşgul olup, yorgun bir şekilde yatağa giren çocuk masallardan yeterince faydalanamaz. Genelde çocuklar uyumadan önce anne-babalarının yanında olmalarını ister, onların yanındayken de onlara masal okuduğunuzda rahatlayıp uyuyuverirler. Burada masallar daha çok çocuğu rahatlatmak amacıyla kullanılmış oluyor. Masalların asıl amacı olan; eğitmek, iyi ile kötüyü birbirinden ayırmak, değerlerin önemini ortaya çıkarmak gibi görevleri geri planda kalıyor. Masalların çocuğunuzun gelişimine katkısını önemsiyorsanız, sabah saatlerinde okumanız çok daha faydalı olur kanaatindeyim. Nacizane bunlar bir öğretmen olarak benim fikirlerim. Bu konuda uzman olmadığımı bilmenizi isterim. Saygılarımla..
   Yorum yaz 23 Mart 2016 at 02:32

Yorum yaz