La Fontaine Masalları

Dünyaca ünlü fabl yazarı La Fontaine'nin nam-ı diğer la fonten'in masallarını sitemizde okuyabilirsiniz.
La Fontaine Masalları

Keloğlan Masalları

Keloğlan masalları okuyucularıyla buluşuyor. Sitemizde Keloğlan'ın tüm masallarını okuyabilirsiniz.
Keloğlan masalları

Ezop Masalları

Dünyaca ünlü fabl hikaye yazarı Ezop'un tüm ezop masallarını sitemizde ücretsiz bulabilir, okuyabilirsiniz.
Ezop Masalları

Masal Anlatma Teknikleri

masal_anlatma_teknikleri
Etkili Masal Anlatma Teknikleri

Çocuklarımıza masal anlatırken veya masal okurken uygulanacak yöntem ve teknikler;

– Ebeveynlerin en önemli görevi anlattığı masalı veya okuduğu masalı sabırlı bir şekilde okumaktır. Çocuğunuzun ilgisini, masal sitesinde veya masal kitabında gördüğü bir masal resmi çekebilir, sizden o masalı okumanızı isteyebilir. Çocuğun istediği masalı mutlaka okumalısınız. Masalı okurken veya daha önce anlattığınız masalı tekrar tekrar okumanızı istediğinde, bunu hiç sıkılmadan sabırla yapmanız gerekmektedir.

– Çocuklarınıza kazandırmak istediğiniz davranışlarla veya yapmasını istemediğiniz davranışlarla ilgili masallar okumaya veya anlatmaya özen gösterin.

– Masal okuma ve anlatma alışkanlığınızı sürekli hale getirin. Özellikle oyun çağındaki çocuklarınıza her gün bir masal okumaya veya anlatmaya çalışın.


– Masal seçerken çocuğunuzda kazandırmak istediğiniz değerlere uygun masallar seçiniz. (doğruluk, dayanışma, sadakat gibi.) Asla ŞİDDET içerikli veya kötü alışkanlıklar kazandırabilecek masallar okumayın.

– Masal anlatırken çocuğunuzun size sorduğu sorulara mutlaka karşılık veriniz. Masal okumayı devam ettirerek başınızla evet ya da hayır şeklinde cevaplar verebilirsiniz.

– Masal okurken veya anlatırken ses tonunuza dikkat ediniz. Abartıya kaçmadan anlattığınız masalın karakterlerini taklit edebilirsiniz ya da masalınıza uygun bir ses tonu kullanabilirsiniz.

– Çocuğunuzun hayal dünyasını özgür bırakın, masallar hakkında düşünmesini sağlayın.

– Masalların her zaman mutlu sonla bitmesine dikkat edin. İyiliğin, doğruluğun kazandığını her zaman tekrar edin.

– Unutmayın! Çocuklarınıza masal okumayı veya masal anlatmayı severseniz onlar da masal okumayı sever. Alışkanlık ailede başlar onlara her gün masal okuyarak onlara okuma alışkanlığını ancak siz kazandırabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Bir tane yorum

  1. Masal
    Çok güzel anlatmışsınız. Teşekkürler.
    Yorum yaz 22 Aralık 2014 at 15:30

Yorum yaz