La Fontaine Masalları

Dünyaca ünlü fabl yazarı La Fontaine'nin nam-ı diğer la fonten'in masallarını sitemizde okuyabilirsiniz.
La Fontaine Masalları

Keloğlan Masalları

Keloğlan masalları okuyucularıyla buluşuyor. Sitemizde Keloğlan'ın tüm masallarını okuyabilirsiniz.
Keloğlan masalları

Ezop Masalları

Dünyaca ünlü fabl hikaye yazarı Ezop'un tüm ezop masallarını sitemizde ücretsiz bulabilir, okuyabilirsiniz.
Ezop Masalları

Prenses ile Bezelye Tanesi

prenses_ile_bezelye_tanesi
Bezelye Prenses Masalı

Bir zamanlar bir prens varmış. Bu prens evlenmek istiyormuş, ama evleneceği kişi gerçek bir prenses olmalıymış. Böyle birini bulmak için bütün dünyayı dolaşmış, ama çok büyük bir hayal kırıklığına uğramış. Çünkü, karşısına çıkan prenseslerin hakiki olup olmadığını bir türlü anlayamıyormuş. Hep eksik bir şeyler bir şeyler oluyormuş. Sonunda üzüntü ve umutsuzluk içinde yurduna dönmüş.

Bir gece korkunç bir fırtına çıkmış; şimşekler çakıyor, gök gürlüyor, bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor, kıyametler kopuyormuş. Derken sarayın kapısı çalınmış, yaşlı kral gidip kapıyı açmış. Fakat, o da ne kapıda, yağmurdan ve fırtınadan perişan olmuş bir zavallı bir kız duruyormuş. Üstelik her tarafından sular akan, tepeden tırnağa sırılsıklam olmuş bu kız gerçek bir prenses olduğunu söylüyormuş.


“Eh, anlarız bakalım!” diye düşünmüş yaşlı kraliçe, ama kimseye bir şey söylememiş. Yatak odasına gitmiş, yere bir bezelye tanesi koymuş. Bu bezelye tanesinin üzerine yirmi tane döşek, döşeklerin üzerine de yirmi tane kaz tüyü yatak koymuş. Gece olunca prenses bu yatakta yatmış. Sabah olunca kıza, gece nasıl uyuduğunu sormuşlar.

“Ah, korkunç bir şeydi!” demiş prenses. “Bütün gece gözümü bile kırpmadım! Allah bilir ne vardı yatak ta! Sert bir şeyin üstünde yatmışım gibi, her yerim çürüdü, mosmor kesildi! Gerçekten berbattı!”

Böylece anlaşılmış ki, yirmi döşek ve yirmi kaz tüyü yatağın altındaki bezelye tanesini hissedecek kadar nazlı, narin olduğuna göre, bu prenses hakiki bir prensestir! Prens onunla evlenmiş. O bezelye tanesini de müzeye koymuşlar. Eğer kimse almadıysa, bugün bile gidip görebilirsiniz onu. Gördünüz mü: işte size hakiki bir masal!

Masalın Yazarı Hans Christian Andersen / Andersen masalları

34 yorumlar

 1. SEDEF
  O KADAR ILGIMI ÇEKMEDÏ; BEN BEĜENMEDÏM YINEDE ÖĜRETMENDEN BUNUN SAYESINDE BIR HEDIYE KAZANDIM.YUHHHHHHHHHHHHHHHHHHHUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU........... SAĜOLUN
  Yorum yaz 27 Ocak 2017 at 11:13
 2. Fatma
  Misafirliğe gittiğim yerde asla asla dikenin üstünde yatsam bile ayıp kırmayım diye çok güzel uyudum teşekkür derim işte bu yüzden prenses olamadık ya la ???
  Yorum yaz 27 Ocak 2017 at 21:22
  • tolfa
   harbiden de sadece o yüzden mi?
   Yorum yaz 14 Şubat 2017 at 15:30
 3. Stelina
  Biraz güzeldi. Çok kısaydı. Birkaç devrik cümle var. Cümleleri çok beğenmedim.
  Yorum yaz 5 Şubat 2017 at 19:59
 4. ecrin
  keşke daha uzun olsaydı ama çook güzel
  Yorum yaz 13 Şubat 2017 at 12:04
 5. ZEREN
  Çok saçma geldi bana....
  Yorum yaz 21 Şubat 2017 at 20:57

Yorum yaz