La Fontaine Masalları

Dünyaca ünlü fabl yazarı La Fontaine'nin nam-ı diğer la fonten'in masallarını sitemizde okuyabilirsiniz.
La Fontaine Masalları

Keloğlan Masalları

Keloğlan masalları okuyucularıyla buluşuyor. Sitemizde Keloğlan'ın tüm masallarını okuyabilirsiniz.
Keloğlan masalları

Ezop Masalları

Dünyaca ünlü fabl hikaye yazarı Ezop'un tüm ezop masallarını sitemizde ücretsiz bulabilir, okuyabilirsiniz.
Ezop Masalları

Tembel Kız

tembel-kiz-masali
Tembel Kız Masalı

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde;pireler berber,develer tellal iken,ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken bir karı koca varmış.Bu karı kocanın bir kızı olmuş.Kız,el bebek gül bebek büyütülmüş, ama hiç iş öğrenememiş.Bunun için adına Tembel Kız denilmiş.Bu kız o kadar tembelmiş ki yerinden kalkmaya üşeniyormuş. Anası babası ona bir gelberi yaptırmış.Kız da oturduğu yerden işini gelberiyle yapıyormuş.

Kızının evlilik çağı gelmiş. Anası babası kızı bir avcıyla evlendirmiş.Avcı ava gitmiş, bir ördek vurmuş.Eve gelmiş, ördeği temizlemiş, ateşe koymuş.Tekrar ava gitmek üzere hazırlanmış, karısına ateşe ördeği koydum, yanmasın bak demiş.Tembel Kız, olur demiş, demiş ama yerinden bile kalkmamış. Aradan uzunca bir zaman geçmiş.Dilenci eve gelmiş.Tembel Kıza,hanımcığım Allah rızası için bir dilim ekmek demiş.Tembel Kız da yan tarafta mutfak, geç al cevabını vermiş.


Dilenci mutfağa girmiş.Bakmış ocakta ördek kaynıyor, almış ördeği, torbasına koymuş,tencerenin içine de ayaklarındaki pis çarıkları…Gelmiş,Tembel Kız’ın yanına.Bak hanımcığım demiş,ekmeği aldım Allah razı olsun.

Şimdi sana bir türkü söyleyeyim de ben gideyim.Türküyü şöyle söylemiş;Senin gaga benim torba içinde,Benim çarık senin çorba içinde,Sen yat kaba yatak yorgan içinde,Ben yiyecem gagayı orman içinde. Dilenci türküyü böyle söylemiş,çekip gitmiş.Aradan bir zaman geçmiş, kızın avcı kocası gelmiş. Karısına ördek pişti mi? Demiş.Karısı olan biteni anlatmış,bak bana bir de türkü söyledi,sana deyiverem demiş,türküyü söylemiş.

O zaman avcı kocası durumu anlamış, karısına kızıp azarlamış.Ondan sonra Tembel Kız, tembelliği bırakmış.Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.

6 yorumlar

 1. TÜRKÇE
  harika ben bazı eklemeler yaptım çokkkkkk teşekkür ederim.
  Yorum yaz 9 Mart 2016 at 22:17
  • BOŞ DERS
   ikinize katılmıyorum çünkü ben daha çok seviyorummmmmmmmm
   Yorum yaz 9 Mart 2016 at 22:18
  • hikaye yazarı: sude
   Hikaye yazdım adı:YALNIZ ÇOCUK 1. BÖLÜM Bir varmış bir yokmuş. bir çocuk varmıs cok yalnızmış hiç arkadaşları yokmuş hep kendi kendine takılıormus cocuk cok yalnız oldugu ıcın sınıfındakı cocuklar ona YALNIZ ÇOCUK adını vermiş..yalnız cocuk çok tembelmiş hiç ders çalışmazmıs yanı derslerınde hıc basarılı ddegılmıs butun sınıf yalnız cocugun dıs gorunusunden dolayı dalga gecıormus yalnız cocuk ıse cok utangaç ve içine kapanıkmış. bir gün okul vakti gelmiş yalnız çocuk okul üniformalarını giyip servisle okula gitmiş. sınıfa vardığında ıse sınav olduklarını fark etmıs yalnız cocuk hıc ders calısmamıs sınava katılmış sınavı anlamadıgı ıcın sorularının yarısını bos bırakmıs ve aradan 1 saat gecmıs sınav kagıtları alınmış bakalım yalnız cocuk sınavdan kac alıcak ? -YALNIZ ÇOCUK 2. BÖLÜM- yalnız çocuğa çocuklar şöyle demiş : sınavın nasıl geçti? die sormuslar yalnız cocukta cok kotu gecmesıne ragmen cok ıyı gectı demıs çocuklarda soyle demıs: hadı bakalım yarın görücez bakalım kac alıcaksın. demısler ve dersler bıtmıs istiklal marsı okunmuş yalnız cocuk servisle eve gitmiş eve vardıgında annesı oglum sınavın nasıl gectı dıe sormus yalnız cocukta bağırarak çok kötü geçti diyip hemen odasına kaçmış ve uyumus öglen olmus okul vaktı glmıs yalnız cocuk okula hıc gtmek ıstemıyomus ama mecburmuş okul kıyafetlerını gıyıp servıse binmiş sınıfa varmıs hocası sınav sonuclarını okuyormus. cogu kısı 85-90 fln almıs sıra yalnız cocuga gelmıs hocası 35 aldıgını söylemıs cocuklar yalnız cocukla dalga geçmişler ve gaza getirmisler yalnız cocuk ıse sınıftan kaçıp hemen eve gitmis butun ısledıklerı konulara calısmıs cok basarılı bır ogrencı olmus cocuklar arkadas olalımmı demıs yalnız cocuk ıse reddetmıs cunku yalnız kalmayı cok sevıyormus ve sınav gunu gelmıs sınav olmuslar yalnız cocugun sınavı cok ıyı gecmıs ve hocası sınav sonuclarını okumus yalnız cocugun 95 aldıgını görmus cok sasırmıs ve şöyle demiş: BAK ÇALIŞINCA OLUYORMUŞ DEMİ ? demiş oda evet demiş sevinerek. aradan 1 ay gecmıs karneler dagıtıldıgında yalnız çocuk takdir almıs annesi , babası , çocuklar , hocası çok sasırmıs ve sevinmisler hocası aferin diyip öpmus ve ilerde cok ıyı bır meslek sahıbı olmus.
   Yorum yaz 13 Kasım 2016 at 14:53
 2. hikaye yazarı : sude nur
  nasıl yazmısım hikayeyı begenenler lutfen cok guzel dıe yorum atsın bu arada 11 yasndaymm
  Yorum yaz 13 Kasım 2016 at 14:54
 3. sıla
  oha çok güzel yazmışsın sude .. banada yazarmısın lütfeeeeeeeeeeen
  Yorum yaz 13 Kasım 2016 at 14:55
 4. Esma
  Ay çok çirkin?
  Yorum yaz 13 Aralık 2016 at 20:44

Yorum yaz