Prenses ile Bezelye Tanesi

prenses bezelye tanesi masalı
Bezelye Prenses Masalı

Bir zamanlar bir prens varmış. Bu prens evlenmek istiyormuş, ama evleneceği kişi gerçek bir prenses olmalıymış. Böyle birini bulmak için bütün dünyayı dolaşmış, ama çok büyük bir hayal kırıklığına uğramış. Çünkü, karşısına çıkan prenseslerin hakiki olup olmadığını bir türlü anlayamıyormuş. Hep eksik bir şeyler bir şeyler oluyormuş. Sonunda üzüntü ve umutsuzluk içinde yurduna dönmüş.

Bir gece korkunç bir fırtına çıkmış; şimşekler çakıyor, gök gürlüyor, bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor, kıyametler kopuyormuş. Derken sarayın kapısı çalınmış, yaşlı kral gidip kapıyı açmış. Fakat, o da ne kapıda, yağmurdan ve fırtınadan perişan olmuş bir zavallı bir kız duruyormuş. Üstelik her tarafından sular akan, tepeden tırnağa sırılsıklam olmuş bu kız gerçek bir prenses olduğunu söylüyormuş.

“Eh, anlarız bakalım!” diye düşünmüş yaşlı kraliçe, ama kimseye bir şey söylememiş. Yatak odasına gitmiş, yere bir bezelye tanesi koymuş. Bu bezelye tanesinin üzerine yirmi tane döşek, döşeklerin üzerine de yirmi tane kaz tüyü yatak koymuş. Gece olunca prenses bu yatakta yatmış. Sabah olunca kıza, gece nasıl uyuduğunu sormuşlar.

“Ah, korkunç bir şeydi!” demiş prenses. “Bütün gece gözümü bile kırpmadım! Allah bilir ne vardı yatak ta! Sert bir şeyin üstünde yatmışım gibi, her yerim çürüdü, mosmor kesildi! Gerçekten berbattı!”

Böylece anlaşılmış ki, yirmi döşek ve yirmi kaz tüyü yatağın altındaki bezelye tanesini hissedecek kadar nazlı, narin olduğuna göre, bu prenses hakiki bir prensestir! Prens onunla evlenmiş. O bezelye tanesini de müzeye koymuşlar. Eğer kimse almadıysa, bugün bile gidip görebilirsiniz onu. Gördünüz mü: işte size hakiki bir masal!

Masalın Yazarı Hans Christian Andersen / Andersen masalları

5 Comments

 1. Irmak
  Ayyyyyy cok guzel ama braz sacma nsl farkrdiyio yta
  Reply 18 Mart 2015 at 20:49
 2. Kemal
  Masallar çocuklarımıza güzel şeyleri empoze etmeli. Prenses resmen nankör, zor beğenen ve aşırı rahat düşkünü. Çocuk bu masaldan hiçbir güzel mesaj alamaz ki.
  Reply 18 Eylül 2015 at 14:19
  • .
   Çok haklisiniz..
   Reply 21 Aralık 2015 at 19:49
  • Sanane
   Zaten tüm yazarların masallarına çocuklar korkmasın yada yanlış mesaj almasınlar diye farklı düşünceler ilave edilmiştir. Bence bu farklılıklar bu masalda yok.
   Reply 12 Ocak 2016 at 19:32
 3. .
  Adam yazmis olmus yazarken size mi sorcak
  Reply 3 Ocak 2016 at 00:06

Leave a comment