Yalancı Çocuk

yalancı çocuk

Yalancı Çocuk Hikayesi

Günlerden bir gün çobanlık yapan bir çocuk, köyden pek de uzak olmayan bir merada koyunlarını otlatıyordu. Koyunlarını otlatırken, bazen kavalını çalardı, bazen de köpeğiyle konuşurdu. Bir gün oturup koyun sürüsünü izlerken, acaba bir kurt gelirse ne yaparım dedi. Daha sonra kendini eğlendirecek bir plan aklına geldi.

Çoban sabah köyden ayrılırken komşuları ona, sürüye bir kurt saldırırsa yardım çağırmasını ve ona yardım edebileceklerini söylemiştiler. Küçük çoban, köyü tepeden gören bir yere çıkıp, yüksek sesle “Kurt geldi! Kurt geldi!” diye bağırdı.

Çobanın çığlığı duyan köylüler işlerini güçlerini bırakıp büyük bir heyecanla meraya koştular. Ama oraya vardıklarında çobanın onlara oynadığı oyunu anladılar.

Birkaç gün sonra çoban tekrar “Kurt geldi! Kurt geldi!” diye bağırdı. Köylüler yine ona yardım etmek için koştular, ancak yine ortalıkta kurt görmeyince çobanın yalan söylediğini anladılar. Çoban köylülerin şaşkın haline gülmekten yerde iki büklüm olmuştu.

Sonra bir akşam güneş batarken ve gölgeler çayırın üzerinde sürünürken, gerçekten de çalıların arasından bir kurt fırladı ve koyunların arasına girdi.

Çoban dehşet içinde “Kurt geldi! Kurt geldi!” diye bağırarak köye doğru koştu. Ancak Köylüler çığlığı duymalarına rağmen daha önce olduğu gibi yardıma koşmadılar. “Bizi bir daha kandıramaz” dediler.

Kurt, çobanın koyunlarından birçoğunu götürdü, bazı koyunlarda korkudan çok uzaklara gitti.

Bu olay küçük yalancıya iyi bir ders oldu. O günden beri hiç yalan söylemedi.

9 Comments

 1. Azra şahin
  Bence çoook saçma
  Reply 11 Şubat 2016 at 17:32
 2. Güneş
  Yalan söylemeyin
  Reply 11 Şubat 2016 at 19:05
 3. güneş
  yaaani ammada çok saçmaaa :(
  Reply 17 Şubat 2016 at 17:42
 4. kral
  yalan çok kötü kimse yalan konuşmasın
  Reply 3 Mart 2016 at 10:57

Leave a comment