Şehir Faresi ve Tarla Faresi

tarla faresi ile şehir faresi

Şehir Faresi ile Tarla Faresi Masalı

Şehir faresi arkadaşı tarla faresini her zaman tarlaya giderek ziyaret edermiş. Onu konuk olup her gün beraberce yemeklerini yerlermiş. Bir gün şehir faresi, arkadaşı tarla faresini yaşadığı şehre davet etmiş. Şehir faresi o kadar çok ısrar etmiş ki sonunda şehir hayatını pek sevmeyen yoksul tarla faresi; “Davete icabet etmek gerekir, gidip şu arkadaşımın evini ziyaret edeyim bari” diyerek yola koyulmuş. Tarla faresi yolculuğunu tamamlayıp da şehir faresinin yaşadığı eve ulaşınca gözlerine inanamamış. “Aman tanrım bu ne büyük bir zenginlik böyle.”diyerek hayretini gizlememiş.İçeri girince daha bir etkilenmiş gördüklerinden,hele o ziyafet sofrasını görünce dili tutulmuş. Bir tek kuş sütü eksikmiş sofrada.Güzel yemekler çeşit çeşit peynirler ve akla gelebilecek her yiyecek onları bekliyormuş.

Şehir faresi bu aziz misafirini baş köşeye oturtmuş. Tam yemeğe baslayacaklarmış ki, bir gürültüdür kopmuş. Az sonra bu büyük evin, büyük kedisi girmiş içeri. Şehir faresi hemen kaçıp saklanmış. Bunu gören tarla faresi de saklanmış. Salına salına ortalığı kolaçan eden kedi bir süre sonra gitmiş. Masaya oturmuşlar tekrar bir gürültü kopmuş. Bu defa eve gelen evin hanımı imiş. Neyse ki hemen saklanan farecikleri görmemiş ama farecikler çok korkmul. Şehir faresi; ” tehlike geçti şimdi yemeğimizi yiyebiliriz “ diyerek arkadaşı tarla faresini sofraya davet etmiş ama tarla faresi sofraya oturmadan kapının yolunu tutmuş .” Bu kadar korku yeter” demiş.“ Benim evim zengin değil ama korkusuzca ve özgürce yaşıyorum orada.Her an korku içinde zengin yaşamaktansa ,kendi evimde özgür yaşamayı tercih ederim.”

Böylece tarla faresi geldiği gibi yaşadığı yoksul topraklara geri dönmüş, mutlu mesut yaşamaya devam etmiş. Bir daha da kente hiç inmemiş.

15 Comments

 1. rumeysa
  Ayyy yavruma çok iyi geldi çok güzel bir masaldı ;)
  Reply 22 Ocak 2016 at 22:40
 2. mustafa
  aynen cok güzel
  Reply 25 Ocak 2016 at 19:28
 3. kadir ve mustafa
  aynen cokkkk güzel bende kitabı var
  Reply 27 Ocak 2016 at 12:17
 4. Demir can
  Bizcede guzel bir hikayeymis. Tesekkur ederiz. ?
  Reply 23 Şubat 2016 at 23:04
 5. Mehmet
  Eskiden bilirdim şimdi adını bile unutmuşum.Hatırlamak çok güzel oldu.
  Reply 10 Mart 2016 at 22:50

Leave a comment